пятница, 16 января 2015 г.

Proiect de lecție pe tema "Elementele unei diagrame"

PROIECT  DE  LECŢIE
Cadrul didactic :Butenco Ecaterina

Data:15.01.2015
Unitatea școlară:UST
Clasa: a VIII-a
            Disciplina: Informatica
Subiectul lecţiei:  Elementele unei diagrame
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute

Competențe:

1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea     contemporană.
2. Respectarea regulilor de securitate, ergonomice şi etice în activităţile bazate pe  utilizarea tehnologiei informaţiei şi a comunicaţiilor.


Obiective:

  La finele lectiei elevii sunt capabili:
       
O1: să definească termenul  diagramă
O2: să cunoască principalele elemente care definesc o diagramă (titlul, legenda, axe…)
O3: să prezinte avantajele reprezentărilor grafice ale datelor  
O4: să determine domeniul de date a diagramelor
O5: să stabilească legăturii între datele selectate şi elementele diagramei
respective;

Bibliografie: manual, curriculum, resurse internet



DESFĂŞURAREA  LECŢIEI

Etapele lecţiei (durata)
ACTIVITATEA  DE  INSTRUIRE
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Resurse
1.Moment organizatoric
(3 minute)
- asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea  lecţiei;
- notează absenţii;
- verifică dacă există materialele necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi elevii au pe bancă cele necesare.
- elevul de serviciu anunţă elevii care sunt absenţi
- elevii verifică funcționarea sistemelor de calculatoare
Conversaţia
2.verificarea temei pentru acasă
(3 minute)
- verifică tema elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor-elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor.
- rezolvă eventualele neclarităţi întâlnite.

-elevii comunică rezultatele/problemele întâmpinate în rezolvarea temei
-corectează acolo unde este cazul.
-răspund  la întrebările profesorului
Conversaţia
Expunerea
Explicaţia
Tablă
Cretă albă
Caiete
3.Anunţarea temei noi
( 1 minut)
-Anunţă şi scrie pe tablă  titlul lecţiei:
Elementele unei diagrame
-notează în caiet titlul lecţiei :
Elementele unei diagrame
Conversaţia
Expunerea
Tablă
Cretă albă
Caiete
4.Pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte
(1 minut)
Anunțarea obiectivelor urmarite
  Anunțarea modului de desfasurare a activității
Elevii urmaresc expunerea profesorului.
Conversatia
Problemati-zarea
Tablă
Caiete
5.Transmiterea noilor cunoștințe
(20 minute)














Datele numerice ale unei foi pot fi înțelese mai usor dacă sînt reprezentate în formă grafică.
Diagrama reprezintă o imagine în care valorile datelor numerice sînt redate prin dimensiunile unor obiecte grafice.
Ca și în cazul editoarelor de texte în aplicațiile de calcul tabelar diagramele sînt tratate ca obiecte complexe.
Zona pentru diadramă.În această zona va fi desenată diagrama propriu-zisă.În cazul aplicațiilor de calcul tabular diagramele pot fi inserate direct în foaia de calcul în care se conțin datele respective sau folii special,denumite foi pentru diagrame.
Zona de desenare. În aceasta zona sînt desenate obiectele grafice ce redau într-o formă sugestivă datele numerice din anumite celule ale foi de calcul.
Liniile de caroiaj. Aceste linii facilitează citirea și compararea valorilor numerice redate prin obiectele grafice din interiorul zonei de desenare.
Titlul diagramei. Titlul este un elemen opțional care redă într-o formă concisă conținutul diagramei.
Indicatori de date.Indicatorii redau prin dimensiunile lor valorile numerice din celulele foii de calcul și,în dependență de tipul diagramei,pot avea diverse forme reptunghiuri,linii,sectoare de cerc ș.a.Fiecare indicator de date reprezintă o valoare dintr-o anumită celulă a foii de calcul.
Indicatorii care reprezintă valorile unei serii de date sînt trasate cu aceeași culoare, același model sau același simbol și formează o serie grafică de date .
Un grup de date aflate într-o coloana sau într-un rind ale foi de calcul este numit serie de date.
Legenda.Reprezintă o casetă,care conține pentru fiecare serie de date cite o mostră de culoare,model sau simbol,însoțita de numele seriei. Vizualizînd legenda, puem identifica mai ușorseriile de date.
Axa categoriilor.Pentru a construi o diagramă,aplicațiile de calcul grupează datele pe categorii.
Categoria reprezintă un grup de date corelate (legate) între ele. Fiecare categorie are un anumit nume, care este preluat din antetul valorilor respective
Axa valorilor.De-a lungul acestei axe sint trase seriile de date .
Axele unei diagrame pot sa contina repere pentru valori,care sint mici segmente ce intersecteaza axele si care marcheaza o categorie,scara sau seriile de date ale diagramei .Aceste repere li se pot atașa etichete  care să definească.
-Dînd exemple la fiecare din aceste elemente a diagramei
- notează in caiete informația nouă

-scriu noțiunile predate și participă cu completări
-urmaresc exemplele propuse
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Demonstrația


Tablă
Cretă albă
Caiete
Calculatoare
6.      Fixarea cunoștințelor
(15 minute)
-propune elevilor să efectueze exercițiul 1pagina 49 și 3 pagina50 (manual)
-răspunde la întrebările elevilor
-se adresează clasei întrebări:
a)     Ce este o diagramă?
b)     Pentru ce sunt utile diagramele?
c) Care sunt elementele unei diagrame
d)Ce este legenda
-citesc atent condiția exercițiilor și efetuează cerințele
-adresează profesorului întrebări, referitoare la efectuarea exercițiului
-raspund la întrebările profesorului
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Caiete
manuale
calculatoare
7.    Concluzii şi enunţarea temei pentru acasă
(5 minute)
  
-menționează  elevii activi
-propune elevilor să realizeze pentru acasă exercițiul 7 pagina 50
-verifică dacă au ramas neclarităţi, respectiv în ceea ce priveşte rezolvarea temei pentru acasă.
- adresează profesorului întrebări, referitoare la efectuarea temei pentru acasă
Conversaţia
Explicaţia


Proiect de lectie la tema "Microsoft Word"


PROIECT  DE  LECŢIE
Cadrul didactic :Butenco Ecaterina

Data:15.01.2015
Unitatea școlară:UST
Clasa: a VII-a
            Disciplina: Informatica
Subiectul lecţiei:  Microsoft Word
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute

Competențe:

1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea     contemporană.
2. Respectarea regulilor de securitate, ergonomice şi etice în activităţile bazate pe  utilizarea tehnologiei informaţiei şi a comunicaţiilor.


Obiective:

  La finele lectiei elevii sunt capabili:
       
O1-să selecteze corect numele fontului, stilul și dimensiunea caracterelor;
O2 - să schimbe corespunzător în aplicații culoarea cu care se scrie textul și  culoarea
                      fondului;
O3 - să folosească diferite stiluri de  subliniere a caracterelor;
O4  - să aplice efecte speciale unui text selectat;
O5  - să realizeze extinderea sau condensarea spatierii dintre caractere;
O6 - să aplice corespunzător efecte de animație textului selectat;
O7 - să execute corect alinierea textului în cadrul documentului
O8 - să stabilească dimensiunea spaţiului dintre liniile unui paragraf, de deasupra paragrafului, de sub paragraf


Bibliografie: manual, curriculum, resurse internet



DESFĂŞURAREA  LECŢIEI

Etapele lecţiei (durata)
ACTIVITATEA  DE  INSTRUIRE
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Resurse
1.Moment organizatoric
(3 minute)
- asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea  lecţiei;
- notează absenţii;
- verifică dacă există materialele necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi elevii au pe bancă cele necesare.
- elevul de serviciu anunţă elevii care sunt absenţi
- elevii verifică funcționarea sistemelor de calcul
Conversaţia
2.verificarea temei pentru acasă
(3 minute)
- verifică tema elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor-elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor.
- rezolvă eventualele neclarităţi întâlnite.

-elevii comunică rezultatele/problemele întâmpinate în rezolvarea temei
-corectează acolo unde este cazul.
-răspund  la întrebările profesorului
Conversaţia
Expunerea
Explicaţia
Tablă
Cretă albă
Caiete
3.Anunţarea temei noi
( 1 minut)
-Anunţă şi scrie pe tablă  titlul lecţiei:
Microsoft Word
-notează în caiet titlul lecţiei :
Microsoft Word
Conversaţia
Expunerea
Tablă
Cretă albă
Caiete
4.Pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte
(1 minut)
Anunțarea obiectivelor urmarite
  Anunțarea modului de desfasurare a activității
Elevii urmaresc expunerea profesorului.
 Se lansează în execuție editorul de texte Microsoft Word
Conversatia
Problemati-zarea
Tablă
Caiete
5.Transmiterea noilor cunoștințe
(20 minute)














În ceea ce priveşte formatarea documentului, vom discuta în cele ce urmează despre setările specifice la nivel de caracter, de paragraf, de pagină, secţiune şi document. Fiecare astfel de formatare are efecte imediate asupra imaginii reale a documentului şi poate fi oricând modificată de către utilizator.
Formatarea la nivel de caracter
Formatarea textului se referă la faptul că aspectul lui poate fi modificat.
Înainte de face orice formatare textul trebuie selectat şi apoi alegem din fila Pornire → grupul Font (Home→ grupul Font). Unele comenzi de formatare se află pe panglică , altele pot fi selectate din caseta de dialog Font dacă se activează lansatorul casetei de dialog Font (aflat în dreapta numelui grupului).
                         Putem schimba:
- tipul de font aplicat textului : Se selectează textul ce se doreşte a fi modificat, în grupul Font se face clic pe numele fontului din lista Font.
-dimensiunea fontului aplicat textuluiSe selectează textul ce se doreşte a fi modificat, în grupul Font se selectează dimensiunea din lista Dimensiune font (Font Size) sau se tastează o
-valoare în casetă şi apoi se apasă tasta Enter ; se pot utiliza şi butoanele Creştere font (Grow Font), respectiv Reducere font (Shrink Font) pentru a mări/micşora dimensiunea caracterelor.
-stilul fontuluiSelectăm textul pe care dorim să-l modificăm, în grupul Font facem clic pe butoanele : B, I sau U
-culoarea fontului -se execută clic pe butonul Culoare font (Font color) aflat în grupul Font;
-spaţiul dintre caractere- din fila Spaţiere caractere (Character Spacing) a casetei de dialog Font . Se pot dispersa sau condensa caracterele unui text selectat, dacă se alege Extinsă (Expanded) sau Condensată (Condensed), iar în caseta La: (By:) se introduce distanţa cu care se doreşte să se extindă sau să se micşoreze spaţiul dintre caractere.
-se poate coborî sau ridica textul selectat faţă de linia de scriere dacă în lista Poziţie (Position)  se alege Ridicată (Raised) sau Coborâtă (Lowered) şi se introduce valoarea în caseta La: (By:) cu care să se ridice sau să se coboare textul selectat faţă de linia de scriere.
-se poate trece un text în format exponent sau indice  selectând textul ce se doreşte a fi scris sub formă de exponent sau indice şi efectuând clic pe butonul Indice (Subscript) sau pe Exponent (Superscript).
-culorea de fond a textului : Se selectează textul a cărui culoare de umbrire se doreşte a fi modificată , se alege fila Pornire grupul Paragraf, Umbrire (Home → Paragraph → Shading). Dacă se doreşte aplicarea unei alte culori decât ultima folosită se execută clic pe săgeata de lângă butonul Umbrire (Shading) şi se alege culoarea dorită. Pentru renunţarea la culoarea de fundal se alege Fără culoare (No Color). Pentru a avea acces la alte culori se alege Mai multe culori (More Colors).
Dacă vă place cum este formatat un text, aveţi posibilitatea să copiaţi formatul acestui text şi să-l aplicaţi altui text prin funcţia Descriptor de formate (Format Painter) astfel: Se selectează textul al cărui format se doreşte a fi aplicat la alt text , se face clic pe butonul Descriptor de formate (Format Painter) din fila Pornire (Home), grupul Clipboard şi selectează textul căruia i se va aplica noul format.
           
Formatarea la nivel de paragraf
   Introducerea unui marcaj de paragraf (sfârşit de paragraf) : Se poziţionează cursorul în locul unde dorim să întrerupem un paragraf şi se apasă tasta Enter.
                        Ştergerea unui marcaj de paragraf : Se afişează marcajele de paragraf şi se şterge caracterul ¶ ca orice alt caracter (se foloseşte tasta Delete sau Backspace).
Afişarea marcajelor de paragraf:  Buton Office Opţiuni Word (Office Button → Word Options). Pe ecran va apărea caseta de dialog din care se va selecta prin clic Afişare (Display): În secţiunea Se afişează întotdeauna marcajele de formatare pe ecran se bifează  Marcaje paragraf (Always show formatting marks on the screen se bifează  Paragraph marks).
Ştergerea marcajelor de paragraf: Se va utiliza butonul din fila Pornire (Home), grupul Paragraf (Paragraph): - afişarea marcajelor: se face clic pe butonul . - ascunderea marcajelor: dacă butonul este activat se face clic pe el pentru a-l dezactiva (nu vor mai fi afişate marcajele).
                        Pentru a alinia un paragraf se poate utiliza una dintre variantele:
-folosind butoanele din panglică (Ribonn): Se selectează textul ce se doreşte a fi aliniat şi în fila Porniregrupul Paragraf (Home → grupul Paragraph), se face clic pe unul dintre butoanele: Aliniere text la stânga (Align Text Left), Aliniere text la dreapta (Align Text Right), La centru (Center), Stânga-dreapta (Justify).
- folosind caseta de dialog Paragraf (Paragraph): se selectează textul ce se doreşte a fi aliniat, se dă clic pe lansatorul casetei de dialog Paragraf (Paragraph) din bara de titlu a grupului Paragraf (Paragraph), în fila Indentări şi spaţiere (Indents and Spacing) se alege varianta dorită din lista derulantă Aliniere (Alignment) şi Clic pe OK.
Indentarea stabileşte distanţa la care se află un paragraf faţă de marginea din stânga şi faţă de marginea din dreapta.
Indentarea se poate face folosind:
- rigla: se selectează paragraful (paragrafele) ce urmează a fi indentat şi se glisează cu mouse-ul spre stânga respectiv spre dreapta marcatorul  corespunzător de pe riglă. . - caseta de dialog Paragraf (Paragraph) : Se selectează paragraful (paragrafele) ce urmează a fi indentatşi se alege Pornire Paragraf lansatorul casetei de dialog Paragraf (Home → Paragraph → butonul Paragraf); se va deschide caseta de dialog Paragraf (Paragraph): Se face clic pe fila Indentări şi spaţiere (Indents and Spacing).
În zona Indentare (Indentation), în casetele Stânga: (Left), Dreapta: (Right) se modifică distanţa de indentare (se efectuează clic pe săgeţile orientate în sus sau în jos, sau se pot introduce numere cu zecimală direct în casete). În lista Special: se poate selecta: - Prima linie (First Line) pentru o indentare a primului rând de text din paragraf. - Agăţat (Hanging) pentru a indenta restul liniilor din paragraf mai puţin prima linie. - distanţa de indentare se precizează în caseta La: (By:) şi se apasă butonul OK.
                        Spaţierea rândurilor unui paragraf se realizează astfel:
- Se selectează paragraful/ paragrafele.
- Se alege fila PornireParagra Spaţiere rânduri (Home → Paragraph → Line spacing).
- Se selectează una dintre variante. Pentru accesul la alte variante de spaţiere se alege Opţiuni spaţiere linie (Line Spacing Options)
- În fila (eticheta) Indentări şi spaţiere (Indents and Spacing:) din lista Interlinie (Line spacing) se alege varianta convenabilă.
- Se execută clic pe butonul OK pentru a închide caseta.
Se pot aplica şi alte spaţieri dacă în lista Interlinie (Line spacing) se selectează una din variantele: Cel puţin (At least), Exact (Exactly) sau Multiplă (Multiple). Pentru fiecare dintre aceste variante se poate introduce o valoare în caseta La: (At:).
  Pentru a modifica spaţiul de dinainte şi de după paragraf:
- Se selectează paragraful sau paragrafele pentru care dorim să schimbăm spaţierea.
- Se alege PornireParagraf, lansatorul Paragraf (Home→Paragraf,lansatorul Paragraph).
- Se face clic pe fila Indentări şi spaţiere (Indents and Spacing:).
- În zona Spaţiere (Spacing) se poate stabili o spaţiere între paragrafe.
- În lista Înainte (Before) se stabileşte dimensiunea spaţiului de deasupra fiecărui paragraf selectat. În lista După (After) se stabileşte dimensiunea spaţiului de după fiecare paragraf selectat.
- Se execută clic pe butonul OK pentru a închide caseta.
- notează in caiete informația nouă

-scriu noțiunile predate și participă cu completări
-execută comanda  Font

-modifică proprietățile caracterelor în propriul document Word
-efectuiaza schimbari la nivel de paragraf
-efectueaza identitarea
-efectueaza spatierea
-salvează documentul formatat , pe care îl plasează pe propriul blog, astfel ca profesorul și colegii să poată evalua și aprecia munca fiecăruia.
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Demonstrația


Tablă
Cretă albă
Caiete
Calculatoare
6.      Fixarea cunoștințelor
(15 minute)
-propune elevilor să efectueze exercițiul 2 pagina (manual)


-răspunde la întrebările elevilor
-propune elevilor să realizeze o felicitare
-citesc atent condiția exercițiului și efetuează cerințele
-adresează profesorului întrebări, referitoare la efectuarea exercițiului
-realizează felicitarea
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Caiete
manuale
calculatoare
7.    Concluzii şi enunţarea temei pentru acasă
(5 minute)
  
-menționează  elevii activi
-propune elevilor să realizeze pentru acasă exercițiul 7 pagina
-verifică dacă au ramas neclarităţi, respectiv în ceea ce priveşte rezolvarea temei pentru acasă.
- adresează profesorului întrebări, referitoare la efectuarea temei pentru acasă
Conversaţia
Explicaţia